Usługi protetyczne cieszą się ogromną popularnością, bo to właśnie dzięki nim można uzupełnić luki w łuku zębowym. Ze współpracy z protetykiem korzysta tak naprawdę każdy stomatolog, ponieważ prace protetyczne potrzebne są między innymi do tego, aby odbudować ząb po leczeniu kanałowym.

Protetyka Poznań

Nie każdy wie, czym tak naprawdę zajmuje się protetyk. To specjalista związany z branżą stomatologiczną, który musi cechować się bardzo dużą dokładnością i precyzją w swojej pracy. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ wykonuje on zęby oraz korony zębowe, mosty zębowe oraz protezy dla pacjentów na ich indywidualne zamówienie. Oczywiście zamówienie składa lekarz stomatolog, ale wcześniej pobiera on wycisk ze szczęki pacjenta, tak by nowy ząb był idealnie dopasowany. Dlatego właśnie dokładność w pracy protetyka Poznań jest tak ważna. Wpływa ona na komfort pacjenta, który po uzupełnieniu luk w łuku zębowym może czuć się pewniej, korzystać z możliwości spożywania wszystkich posiłków, które wcześniej były dla niego niedostępne.

Usługi protetyczne cieszą się ogromną popularnością, bo to właśnie dzięki nim można uzupełnić luki w łuku zębowym

Co w swojej pracy robi protetyk?

Protetyk wykonuje między innymi korony, mosty, protezy. Prace protetyczne mogą być tworzone z różnych materiałów. To między innymi właśnie od materiału zależy cena pracy protetycznej. Przykładowo porcelanowe korony są najładniejsze i najbardziej trwałe, ale ich cena to często nawet kilka tysięcy złotych. Protetycy wykonują też prace protetyczne z tańszych materiałów. Na niektóre usługi jest refundacja w ramach NFZ. Mowa tutaj na przykład o pełnej protezie zębowej. Za wiele trzeba jednak zapłacić z własnej kieszeni. Protetycy tworzą też zęby, które są mocowane na implantach zębowych wszczepionych w kość pacjenta. Z reguły tego typu uzupełnienia protetyczne to inwestycja finansowa rzędu nawet kilkunastu tysięcy zł.

Jak znaleźć dobrego protetyka?


Pacjenci często zastanawiają się nad tym, jak znaleźć naprawdę dobrego protetyka. Warto wiedzieć o tym, że nie trzeba zajmować się tym na własną rękę, ponieważ z reguły lekarz stomatolog współpracuje z jakimś protetykiem, z którego pracy jest zadowolony. To właśnie dlatego wybiera go do współpracy, powierzając mu wykonywanie zębów na zamówienie dla pacjentów. W dużych klinikach stomatologicznych najczęściej jest wewnętrzny dział protetyczny, natomiast w przypadku mniejszych gabinetów korzysta się z pracy protetyków zewnętrznych. Bez względu na to, jak jest to zorganizowane, trzeba pamiętać o tym, że to właśnie od pracy protetyka zależy komfort pacjenta i wygląd jego uzębienia po odbudowie zębów.