Z racji nieustannego rozwoju technologii w stomatologii dostępnych jest wiele nowoczesnych metod leczenia i to pozwala pacjentowi zachować własne zęby na długo. Dzięki temu, co jest naczelnym celem każdego stomatologa, zamiast ekstrakcji udaje się uratować nawet mocno dotknięty próchnicą ząb. Jednym z takich nowatorskich zabiegów jest leczenie zębów pod mikroskopem Poznań.

Kiedy w stomatologii wykorzystuje się mikroskop?

Leczenie zębów pod mikroskopem Poznań dotyczy leczenia endodontycznego, nazywanego potocznie leczeniem kanałowym. Jeśli budowa zęba jest skomplikowana, samo zdjęcie rentgenowskie nie wystarcza, by opracować właściwie jego kanały. Dzięki użyciu mikroskopu stomatolog widzi ząb w powiększeniu i podświetleniu.

Mikroskop operacyjny, w zależności od rodzaju, może powiększyć obraz nawet 25-krotnie. To znacznie skraca proces leczenia zęba i eliminuje ryzyko ponownej infekcji.

Z racji nieustannego rozwoju technologii w stomatologii dostępnych jest wiele nowoczesnych metod leczenia i to pozwala pacjentowi zachować własne zęby na długo

W praktyce nie każde leczenie kanałowe wymaga użycia mikroskopu. Dentyści używają go przy zębach o nietypowej budowie lub umiejscowieniu na dziąśle. Mikroskop przydaje się także wtedy, gdy leczy się ząb po urazie mechanicznym lub konieczne jest usunięcie ciał obcych z tkanki przyzębia.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe konieczne jest, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi wywołanego zaawansowaną próchnicą. Gdy pacjent zaniedbał leczenie i nie zgłosił się do stomatologa od razu po wystąpieniu pierwszych objawów bólowych, próchnica zaatakowała głębszą warstwę tkanki zęba i jedynym ratunkiem jest leczenie endodontyczne.

Zęby po leczeniu endodontycznym są słabsze i mogą łatwiej się łamać lub kruszyć. Z czasem zmieniają także kolor (ciemnieją). Jeśli pacjent po leczeniu kanałowym decyduje się na wybielanie zębów, musi liczyć się z tym, że martwy (po kanałówce) ząb nie będzie wyglądać tak, jak pozostałe.

Aby nie dopuścić do leczenia kanałowego, które czasem bywa tak skomplikowane, że konieczne jest leczenie zębów pod mikroskopem Poznań, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. higiena jamy ustnej (mycie zębów, płukanie i nitkowanie)
  2. regularne wizyty u stomatologa (najlepiej co 6 miesięcy)
  3. eliminacja próchnicy na bieżąco (leczenie zębów).

Ile kosztuje leczenie kanałowe i leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Koszt leczenia uzależniony jest od kilku czynników:

  1. stopień zmian próchniczych
  2. ząb, którego dotyczy leczenie (liczba kanałów, położenie w jamie ustnej)
  3. poziom odbudowy zęba.

Zazwyczaj leczenie kanałowe to koszt około 700 zł. Jeśli konieczne jest leczenie zębów pod mikroskopem Poznań koszt leczenia może wynosić około 1000 zł.