Nikt z nas nie lubi chodzić do dentysty. Wizyty u lekarza stomatologa nieodmiennie kojarzą się z bólem i dyskomfortem. Dlatego też, wielu z nas zaniedbuje wizyty kontrolne, by dotrzeć do na fotel dopiero, gdy problem z zębem jest bardzo rozległy. Wtedy, często koniecznym będzie leczenie kanałowe Poznań. Na czym dokładnie ono polega?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe nazywane jest inaczej leczeniem endodontycznym. Wykonuje się je wtedy, gdy miazga zęba została uszkodzona w nieodwracalny sposób. Jest to mocno unerwiona i unaczyniona tkanka łącza, która ma za zadanie odżywiać ząb, dostarczając mu tlen oraz obrona przed rozmaitymi infekcjami. Jeśli miazga zostanie zainfekowana bakteriami próchniczymi, konieczne może okazać się leczenie kanałowe.

Na czym ono dokładnie polega? Zanim dentysta rozpocznie czyszczenie kanału, zleca wykonanie zdjęcia rengenowskiego zęba. Dzięki temu oceni on wnętrze zęba, ilość kanałów korzeniowych. Pierwszą czynnością, którą musi wykonać lekarz stomatolog, po ocenie sytuacji, jest wywiercenie otworu w koronie zęba. Usuwa on próchnicę oraz wykonuje dojście do kanałów korzeniowych. Następnie usuwa on miazgę z komory zębowej i kanałów. Specjalnymi pilnikami poszerza je, a później dezynfekuje specjalnym roztworem podchlorynu sodu. Dzięki temu usuwa bakterie i resztki miazgi.

Warto zaznaczyć, iż podczas zabiegu, lekarz wielokrotnie sprawdza długość kanału narzędziem zwanym endometrem. Jest to niezwykle ważne, gdyż tylko wyczyszczenie kanałów na całej ich długości gwarantuje poprawne i całkowite wyleczenie.

Kolejną czynnością jest dokładne osuszenie kanałów i zaklejenie ich tworzywem termoplastycznym. Dzięki temu nie dojdzie do ponownego zakażenia. Ząb zabezpieczony w ten sposób odbudowuje się tradycyjnym wypełnieniem (tzw. plombą) bądź uzupełnieniem protetycznym – koroną. Warto podkreślić, iż leczenie kanałowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pacjent nie czuje żadnego bólu podczas zabiegu.

Leczenie kanałowe Poznań – gdzie się udać?

Leczenie kanałowe należy do jednych z najbardziej skomplikowanych zabiegów dentystycznych. Jest ono również wysoce nieprzewidywalne, gdyż każdy kanał ma inny kształt i długość. Mogą być nawet wygięte bądź zakręcone. Warto więc wykonywać zabieg w renomowanym i dobrym gabinecie stomatologicznym. Przed wizytą warto przejrzeć opinie w Internecie, poczytać o konkretnych lekarzach i zapoznać się z ofertą kliniki. Dzięki temu będziemy mogli być pewni, że zabieg leczenia endodentycznygo zostanie wykonany prawidłowo, a my cieszyć się będziemy zdrowymi zębami.